Chór i organy – wieczór organowy z Pueri Claromontani

Trzeci koncert w ramach 12. Jasnogórskich Wieczorów Organowych odbył się w sobotę, 14 grudnia w jasnogórskiej bazylice o godz. 19.00. Był to połączony koncert organowo-chóralny. Podczas koncertu wystąpił Jasnogórski Chór Chłopięco-Męski ‘Pueri Claromontani’, którym dyrygowała Joanna Klajnowska-Pełka, asystentka dyrygenta. Na organach zagrał Jarosław Jasiura, organista jasnogórski. Wśród obecnych na koncercie byli: o. Józef Płatek, były generał Zakonu Paulinów i o. Nikodem Kilnar, Krajowy Duszpasterz Muzyków Kościelnych.


„Już trzecia świeca zapłonęła przed ołtarzem, świeca adwentowa, w kolorze różowym, jutrzejsza niedziela to niedziela radości, Kościół zaproszony jest do radości z bliskości Pana – ‘Blisko jest Królestwo Boże’, blisko jest Chrystus, a dla nas jest On tu, jest On w nas, i tym się cieszymy, ale pragniemy w wielkiej radości celebrować pamiątkę Jego przyjścia i jeszcze bardziej przygotowywać mu drogi. To spotkanie z piękną muzyką, pobożną muzyką, muzyką sakralną, w wykonaniu naszych muzyków jasnogórskich też nam pomoże w prostowaniu naszych dróg przed Panem” – mówił o. Sebastian Matecki.

W programie można było usłyszeć m.in.:
– Mszę polską (Na stopniach Twego upadajmy tronu, Kyrie, Gloria, Sanctus, Benedictus, Agnus Dei) Józefa Elsnera
– Fantazję polską (Pasterkę na Wawelu) Feliksa Nowowiejskiego
– Preludium chorałowe (Wachet auf, ruft uns die Stimme) Johana Sebastiana Bacha.

„Bardzo jestem wdzięczny wykonawcom. Dziękuję przy tej okazji za zaangażowanie w życie Sanktuarium, za uświetnianie, ubogacenie liturgii jasnogórskiej, za koncertowanie tutaj i dawanie pięknego świadectwa o życiu Bożym wśród nas, a życie Boże to piękno, które nosimy w sobie i którym się potrafimy dzielić, ale z drugiej strony wiemy jak to wymaga wiele trudu. I za to wszystko Panu Bogu niech będą dzięki i ludziom, i rodzicom, profesorom, wychowawcą, i wam drodzy bracia i siostry, że przychodzicie i tak licznie uczestniczycie w tych naszych spotkaniach muzycznych” – podziękował na zakończenie o Sebastian Matecki.

*

Jasnogórski Chór Chłopięco-Męski Pueri Claromontani
powstał 21 I 2003 r. z inicjatywy O. Nikodema Kilnara, podprzeora Jasnej Góry i opiekuna chórów jasnogórskich, który nadał chórowi nazwę Pueri Claromontani. Po ogłoszeniu naboru do chóru i zgłoszeniu się ponad 50 chłopców, Pani Małgorzata Nowak – Dyrektor Ośrodka Promocji Kultury Gaude Mater w Częstochowie zaproponowała dołączenie do jasnogórskiego chóru chłopięcego Pueri Clatromontani, chóru chłopięcego Gaude Mater (około 18 chłopców) działającego przy Ośrodku Promocji Kultury. Pierwsza próba jasnogórskiego chóru chłopięcego odbyła się 11 II 2003 r. Funkcję I dyrygenta O. Nikodem powierzył Pani Marioli Jeziorowskiej, natomiast wspomagającym w pracy dyrygenta został Marcin Lauzer. Jasnogórski chór chłopięcy należy do Polskiej Federacji Pueri Cantores.
1 IX 2005 r. funkcję dyrygenta Jasnogórskiego Chóru Chłopięco–Męskiego Pueri Claromontani (9 chłopców), o. Nikodem powierzył Panu Jarosławowi Jasiurze. Aktualnie zespół tworzy 70 chłopców w wieku od 7 do 14 lat, a od września 2013 roku chór posiada sekcję męską złożoną w dużej części z wychowanków chóru. Chór bierze czynny udział w życiu liturgicznym Sanktuarium, a także prowadzi działalność koncertową. Od samego początku powstania chór jest członkiem Polskiej Federacji Pueri Cantores.

Jarosław Jasiura, dyrygent i chórmistrz
Edukację muzyczną rozpoczął w klasie skrzypiec w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia w Kluczborku. W roku 1987 rozpoczął naukę w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia im. F. Chopina w Opolu, którą ukończył w 1994 r. w klasie organów mgr Elżbiety Kaszyckiej-Kowalczyk. W roku 1991 ukończył Studium Muzyki Kościelnej w Opolu w klasie organów mgr Lucyny Glezner-Sun. Dalszą edukację muzyczną kontynuował na Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, którą ukończył na dwóch kierunkach: Wychowania Muzycznego ze specjalizacją Chórmistrzowską w klasie ad. Bogusławy Orzechowskiej (z wyróżnieniem) oraz Dyrygentury Symfonicznej w klasie prof. Mieczysława Gawrońskiego. Swoje umiejętności w zakresie gry na organach kontynuował w klasie Klemensa Kamińskiego. W latach 1991-2006 był wykładowcą Studium Muzyki Kościelnej w Opolu. Jest absolwentem Podyplomowych Studiów Chórmistrzowskich, które ukończył w 2008 r. na Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Brał udział w wielu koncertach w kraju i za granicą. W roku akademickim l998/99 był stypendystą Ministra Kultury i Sztuki. Do najważniejszych osiągnięć dyrygenckich należą: wyróżnienie w konkursie Dyrygentów Chóralnych w Poznaniu w 1998 roku, III nagroda w Międzynarodowym Konkursie Dyrygenckim „W stronę polifonii” który odbył się we Wrocławiu w 1999 roku oraz nagrody dla wyróżniającego się dyrygenta w Ogólnopolskim Konkursie „Ars Liturgica” w Gnieźnie w 2010 roku i Ogólnopolskim Konkursie Pieśni Pasyjnej w Bydgoszczy w 2011 roku. W roku 1998 zdobył wyróżnienie w konkursie kompozytorskim we Wrocławiu w kategorii „Pieśń chóralna a capella”. Od lutego 2005 roku jest organista i chórmistrzem w Narodowym Sanktuarium na Jasnej Górze. Jest dyrygentem Jasnogórskiego Chóru Chłopięco – Męskiego Pueri Claromontani. W 2013 roku uzyskał stopień doktora w zakresie dyrygentury w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.

Joanna Klajnowska-Pełka, dyrygent
Urodziła się 29.10.1985 r. w Częstochowie. Jest absolwentką Państwowego Liceum Muzycznego w Częstochowie w klasie skrzypiec prof. Elżbiety Urbańskiej. W 2010 r. ukończyła Akademie Muzyczną im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu na wydziale Dyrygentury Chóralnej, Edukacji Muzycznej i Muzyki Kościelnej o specjalności Dyrygentura Chóralna i Edukacja Muzyczna w klasie prof. dr Antoniego Grochowalskiego. Współpracowała oraz prowadziła festiwale Śpiewająca Polska – program edukacyjny prowadzony przez Narodowe Centrum Kultury. Od października 2010 roku jest dyrygentem Chóru Brzeziny, a od września 2011 roku asystentką w Chórze Chłopięco-Męskim Pueri Claromontani na Jasnej Górze prowadząc emisję głosu w klasach najmłodszych. Od października 2013 jest dyrygentem Chóru Mieszanego Dąbrówka.

źródło: o. Stanisław Tomoń/  BPJG/ mś